W obecnych czasach, gdy przynajmniej raz w miesiącu świat obiega informacja o wycieku danych lub haseł, aż dziw bierze, że nadal nie przywiązujemy uwagi do haseł, które tworzymy. W życiu codziennym używamy zamków, alarmów czy kłódek, aby zabezpieczyć nasze dobra, natomiast w Internecie sprawa wygląda inaczej, a prawda jest taka, że tylko silne hasło chroni nasze dane – tym bardziej firmowe.

zasady_tworzenia_hasla2

Krok 1: unikaj schematów

Pójście na skróty przy tworzeniu hasła działa na naszą niekorzyść. Nigdy nie używaj: swoich danych osobowych, ciągów cyfr i sąsiadujących ze sobą liter na klawiaturze oraz pojedynczych wyrazów, które można znaleźć w słowniku. Wszystkie schematy typu 12345, qwerty, admin1 to są hasła, które bez problemu mogą być złamane.

Krok 2: długie hasło to mocne hasło

Twoje hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Mocne hasła mają co najmniej 14 znaków, każdy dodatkowy znak zwiększa siłę hasła. Tworząc hasło używaj dużych i małych liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych i symboli. Przykład dobrego długiego hasła: #maKsSwoboDa100& . Jeśli nie masz głowy do wymyślania haseł, skorzystaj z generatora. Jak już stworzysz swoje indywidualne hasło to możesz sprawdzić czy jest dostatecznie bezpiecznie.

Krok 3: stosuj różne hasła i przechowuj bezpiecznie

Korzystanie z jednego hasła we wszystkich usługach jest również zgubne. Wyobraź sobie sytuację, że ktoś Ci je wykradnie i tym o to sposobem będzie miał dostęp do wszystkich Twoich usług. Jeśli korzystasz z wielu usług i nie jesteś w stanie zapamiętać kilku różnych haseł to z pomocą przyjdzie Ci program KeePass, w którym możesz je zapisać i używać wtedy, kiedy potrzebujesz. Pod żadnym pozorem nie przechowuj swoich haseł w oczywistych miejscach takich, jak: kartka przyklejona do komputera, notes czy też komórka, pamięć również może zawieść i co wtedy?

pamietaj_o_zmianie_hasel

Hasła należy regularnie zmieniać. Pamiętaj również o tym, aby nie ujawniać nikomu swoich haseł, unikaj przesyłania hasła w wiadomościach e-mail. Stosując się do powyższych zaleceń masz większe prawdopodobieństwo, że Twoje dane nie dostaną się w niepowołane ręce.